Perşembe, Temmuz 02, 2009

Transformers, Revenge of Fallen Analizi


Transformers: Revenge of Fallen'ı ilk geldiği gün izledim. Hakkında yazı yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım. Çünkü filmi beğenip beğenmediğimi tam anlayamadım. Ne salak adammış bu ya bir de blogunu okuyoruz bu denyonun diye düşünmeden önce durumuma kulak verin derim. Ben hastalık derecesinde Transformers hayranıyım. Daha fazla oyuncak alabileyim diye yememden içmemden kesiyorum. Aynı zamanda da iyi bir film izleyicisi olduğumuda düşünüyorum. Bunların ikisinin kesiştiği yerde Transformers filmini yorumlamak benim için bir eziyet halini alıyor.

Yönetmenimiz Michael Bay, filmlerinde en az 10 araba patlatmadan duramayan, ABD ordusu olayında ereksion olan bir adam bu. Peki iyi bir yönetmen mi, yüzbin kere hayır. Bu herifin hiç bir ciddi ödül kazanabileceğini sanmıyorum. Zaten kendiside bu durumu pek takmıyor. Peki bu arkadaşın olayı nedir de Hollywood milyonlarca doları gözünü kırpmadan onun filmlerine döküyor? Cevabı şudur ki bu adam "film çekimi" yönetmeyi iyi biliyor. Film çekmeyi yönetmek demek elindeki kaynakları (para yada insan emeği) iyi kullanabilmek demek. Çoğu yönetmen bu kadarlık bütçeyle romantik komedi bile zor çekerken Michael Bay bir çok bilgisayar ve gerçek efektle dolu bir filmi yapmayı başarabilir. Bir benzerlik kurmam gerekirse sanat yanı ağır basan bir yönetmen, büyük emek harcayarak ortaya tek bir halı çıkaran halı dokumacısı ise, Michael Bay büyük bir halı fabrikası yöneticisidir. Saygı duyulması gereken bir özellik bence.

Filmimize geri dönelim, 2007 de çekilen ilk film genel olarak ortalama yorumlar aldı. Beğenilmeyen taraflar olarak ise robotların çok ayrıntılı, savaş sahnelerinde kameranın hızlı olması nedeni ile rahat bir izleyiş vermemesiydi. Kim kime vuruyor pek anlaşılmıyordu. Buna ek olarak filmdeki insan karakterlerin olması gerektiğinden fazla öne çıkmış olması idi. Robot sahnelerinin rahat izleyiş vermemesinin nedenini dvd eklerinde anladık. Şimdiye kadar ilk kez böyle bir şey yapılıyordu. İnsan aktörler boş havaya bakıp robotlar karşısındaymış gibi rol yapmak zorundaydılar. Ve hiçbiri de robotların boyutunu tahmin edemiyordu. İlk filmin bu tecrübesinden baya yararlanılmış görünüyor. Revenge of Fallen da robotlu sahneler genelde yavaş çekimde yapılmış ve pek ortalık karışmadan neler olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bu konuda film bir öncekinden ilerde.

Can sıkıcı bir şekilde bu filmdede insan karakterler ve ABD ön planda, gavurca söylemek gerekirse "America, Fuck YEAH" durumu kendisini fazlasıyla gösteriyor. Zerre kadar hoşuma gitmeyen fakat Michael Bay' in tüm filmlerinde ve Hollywood filmlerinin yarısında olduğundan dolayı "eh peki" deyip geçiyoruz. Filmi yapanlar onlar sonuçta.

Yeni robotlar: Varlıkları kesinlikle süper, bir Trasnformers fanı başka ne isteyebilir ki? Ama diyoruz bir iki diyalog verseydiniz de kendilerini daha iyi tanısaydık. Filmi kötü gösteren en büyük yan bu bana göre. Robot dizaynalrı çok ayrıntılı olduğu için görüntüleri zaten pek kafanıza kazınmıyor. Konuşmadıklarında da iyice sinir bozucu oluyor, izleyiciye yabancı gözüküyor.Fakar bir önceki filme göre ilerleme var denebilir. Fakat bu ilerleme eşit olarak paylaşılsa imiş daha eğlenceli olabilirmiş.


Espri düzeyi felaket seviyede, bol bol belaltı saçma sapan espriler mevcut. Bir robotun testisi var öyle diyeyim size. Kesinlikle sinir bozucu ve hemen hemen hiç bir artısı yok. Bu arada ikizler robotlarına ırkçı damgası vurulmuş batı camiasında. Beyaz-siyah ırkçılığı onlara özgü olduğu için biz bunu çakamıyoruz. Ama bir ton emperyalist, batı üstünlüğü hatta anti-obamacılık bile var. Bunları pek dile getirmiyor bu gençler, ne yapalım gavurdur ne yapsa yeridir diyoruz.

Hikaye fena değil, senrayo, ise kesinlikle berbat. Hiç bir bahane bulamıyorum bunun için, senaryo tam bir rezalet. Senaristlerin mallığımı desem (Son Star Trek filminde iyi iş yaptılar), Michael Bay salaklığımı? İkisindende biraz var. Daha doğrusunu söylemek gerekirse senaryodan filme aktarım baya bir başarısız olmuş. Editleme safhası ise çok çok aceleye gelmiş, izleme keyfini büyük ölçüde azalatıyor.Filmden çok video klip izliyor gibiyiz.

Sonuç olarak söyleyeyim film içerisinde büyük bir potansiyel barındırıyor fakat bunu iyi kullanamıyor. Filme ekstra sahneler çekilmeden bir daha editleme yapılırsa kesinlikle mükemmel olabilir. TF 3 ten beklentilerim, daha az insan, daha oturaklı senaryo ve eşit olarak dağıtılmış robot diyalogları. Bunlar olursa hiçbirşey önünü tutamaz.

Bir ekleme daha yapayım. Film hemen hemen tüm eleştirmenlerden kötü not aldı. Bazı eleştirmenler 5 üzerinden 1 falan verdi. İyi bir film değil kabul ediyorum ama o derece kötü değil. En azından sıkıcı değil, mükemmel tasarlanmış aksiyon sahneleri var ve sadece bunlar için izlenebilir. Ortamı kırıp geçiren Optimus Prime var bir de, daha ne olsun?

Hiç yorum yok: